Wi-fi, İngilizce Wireless Fidelity yani kablosuz bağlantı alanı demektir. Günümüzde artık kablolu bağlantının yerini pek çok alanda Wifi almış durumdadır. Alışveriş merkezlerinde, cafelerde, parklarda, havaalanlarında kullanılmaktadır.  Kablosuz network veya 802.11 network olarak da adlandırılan Wifi kullanım kolaylığı açısından da çok fazla tercih edilen internet bağlantısı sistemi olarak her yerde kullanılmaya başlamıştır. Evlerde, ofislerde de Wifi bağlantısı ile internete girmek söz konusu olmaktadır.

Wifi’nin kullanım kolaylığı bulunmasının yanında kurulumu da oldukça ekonomik olmaktadır. Kablosuz olması maliyetini düşürmektedir. Wifi internet bağlantısının kurulumu ve çalışma sistemi şu şekildedir:

  • Bilgisayarda bulunan wireless adaptörü verileri radyo sinyaline dönüştürerek antenle göndermektedir.
  • Gönderilen sinyal Wireless router tarafından alınıp şifresi çözülüp kablo bağlantısıyla bilgiye dönüştürür.
  • Aynı işlem tersine de gerçekleşmektedir. Router internetten aldığı bilgileri radyo sinyallerine dönüştürerek bu sinyalleri bilgisayar üzerinde bulunan kablosuz adaptöre aktarır.

Wifi bağlantısı bilgisayara yapılabildiği gibi telefona, tablete, televizyona da yapılabilmektedir. Böylece internet kullanımı oldukça pratik ve fiyat olarak da uygun hale gelmektedir.

Wifi bağlantısı ve cihaz kurulumları yapıldığında internetin kullanımında ortak kullanım veya şifreli kullanım söz konusu olmaktadır. Çalışma alanlarında, ofislerde mekânın boyutuna göre internet vericileri yerleştirilmekte ve ortak kullanıma açık Wifi bağlantısı yapılmaktadır. Bunun yanında şahsi internet kullanımı için özellikle evlere konulan Wifi bağlantısında şifreli kullanım gerçekleştirilmektedir. Böylece belli bir internet paketi veya kotası varsa bunun kullanımı internet bağlantısının sahibine ait olmaktadır. Bu şekilde yapıla yani şifreli Wifi kullanımı aynı zamanda çok daha güvenli olmaktadır.

Wifi kullanımı son yıllarda halka açık alanlarda sınırsız olarak hizmet vermektedir. Alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında, parklarda, otellerde internet kullanımı müşterilerin hizmetine sunulmuş durumdadır. Wifi bağlantısı ile yaşam alanlarında kesintisiz internet keyfi yaşanması mümkün olmaktadır. Özellikle akıllı telefon sistemlerinde GSM şirketleri tarafından verilen internet paketlerinin de Wifi bağlantısı aracılığıyla paylaşılması söz konusu olmaktadır. Bu bağlantılarda şifre kullanılması Wifi bağlantısını kullanarak yasadışı işlem yapmayı düşünen kişilerin internetimizi kullanmalarını önlemek amacıyla alınması gereken bir tedbirdir. Ayrıca izinsiz kullanımlarda internet faturasına yansıyan beklenmedik ücretlerin de önüne geçilmiş olunmaktadır.  

Wifi