Geçmişi 1840 yılında kurulan ilk posta idaresine dayanan Telekom hizmetleri ülkemizde telgraf, telefon, internet gibi pek çok yeniliğin de başında yer almıştır. Telekom ilk GSM şirketinin de kurulmasına öncülük yapmıştır. Bütün bu yeniliklerin ülkemizdeki temsilcisi olan şirket internet hizmetlerinin ülkemizde projelendirilmesinde de öncü olmuştur. İnternetin kablolu olarak döşenmesini yapan şirket olarak uzun yıllar ülkemizdeki internet alt yapısını Telekom döşemiştir. Telekom’un Türk halkına vermiş olduğu hizmetler çok fazla olmakla birlikte gerçekleştirmiş olduğu ilklerle de adı tarihimizde yer etmiş şirketlerden biridir.

Telekom’un Türk Telekom olarak son çalışması ise MPLS yani Multi-Protocol Label Switching altyapısı ile hazırlamış olduğu TTVPN ile ülkemizde oldukça geniş bir network ağır kurmayı başarmıştır. Türk Telekom tarafından gerçekleştirilen TTVPN ile Türkiye’nin dört bir tarafından herhangi bir noktadan ortak bir ağ oluşturabilmektedir. Bu ağ ile farklı ve birbirinden çok uzaklarda bulunan noktalardan ortak ağ bağlantısı yapılabilmektedir. TTVPN projesi hazırlanırken oldukça güçlü bir şebeke ile bu network sistemi hazırlandığı için kesintisiz ve hızlı bir iletişim söz konusu olmaktadır. Tüm ülkede faaliyette olan bir şirketin tek bir ofisten kontrol edilmesi bu ağ sayesinde gerçekleşebilmektedir. Ayrıca bu bağlantı ve ağ sistemi ile oldukça hızlı ve kesintisiz iletişim yapılabildiği için işlerin aksaması gibi bir durum gerçekleşmemektedir.

Telekom’un hizmetleri arasında en son ve en büyük yenilik olarak 4.5 G hizmeti hızlı ve kaliteli görüntü ile iletişim kurmak söz konusu olmuştur. Bu yenilik ile oldukça hızlı bağlantı kurmak ve hızlı veri aktarımı da söz konusu olmaktadır. Telekom tarafından verilen hizmetlerde özellikle ilk kurulum konusunda oldukça hassas davranıldığı için yapılan işin maliyeti düşmekte ve iş daha uygun fiyata gelmektedir. Kaliteli şebeke bağlantısı ve kablo döşemesi ile yapılan bağlantılarda kesinti olmamaktadır. Bu da kullanıcılarının Telekom’u seçmesinde önemli bir etken olmaktadır. İnternet, GSM hizmetleri gibi pek çok teknoloji destekli çalışmada oldukça kaliteli hizmetler vermektedir. Özellikle Türkiye’nin dijital çağa adım atmasında Telekom oldukça büyük bir paya sahip olarak anılacaktır. 

Telekom