Hayatımızın bir parçası olan dijital cihazların ve internetin kullanımı aynı zamanda güvenlik konusunu da gündeme getirmiş durumdadır. İnternette dolaşım sırasında pek çok zararlı yazılım ile karşılaşılması mümkündür. Bu zararlı yazılımların internete girmek için kullandığımız cihaza zara vermesi söz konusudur. Ayrıca internette işlem yaparken kullandığımız kişisel bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından internetten çalınması da gerçekleşebilmektedir. Bütün bunların varlığı internetin ve kullandığımız cihazların güvenliğinin sağlanması konusunun önemini ortaya çıkarmıştır.

İnternette gezinirken firewall denile güvenlik duvarının kullanılması önemsenmesi gereken bir durumdur. Firewall, internete girmek üzere kullandığımız bilgisayar, tablet veya akıllı telefonları zararlı yazılımlardan korumak üzere hazırlanmış olan bir kalkandır. İnternete girildiğinde siber alanda bulmaya çalıştığımız veriler bilgisayar, sunucular ve routerlar arasında dolaşır. Bu gezinti sırasında firewall bu verilerin güvenli olup olmadığını kontrol etmektedir. Kontrol sırasında zararlı olarak gördüklerini kabul etmeyerek cihazın veri tabanını zararlı yazılımlardan korumaktadır. Güvenli olmayandan koruma firewall yazılımının temel görevidir.

Firewall yazılımının orijinal olanının alınıp kullanılması cihazların korunması adına oldukça önemlidir. Orijinal olmayan yazılımların kullanımı cihazları tehlikeli durumlardan koruyamaz. Firewall’un kullanılmasında pek çok sebep bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi cihazların uzaktan erişime karşı korunmasıdır. Bilgisayarlar ve internete girilen cihazların kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu yazılımın kullanılması ile uzaktan erişim izni kişinin izni bağlı olarak yapılabilmektedir.

Firewall kullanımının bir diğer önemli sebebi de istenmeyen özellikteki ve zararlı yazılım barındıran mesajların engellenmesidir. Cihaza gelen e-postalar aracılığıyla gönderilen linklerin tıklanması veya bilgisayara yüklenmesi bilgisayara zarar verebilmektedir. Bu yazılımın kullanılması bu istenmeye postaları engellemektedir. Bu güvenlik duvarının cihaza kurulması ile çocuklar da zararlı içeriklerden korunabilmektedir. İstenmeyen özellikteki siteler bu güvenlik duvarı ayarları ile engellenebilmektedir. Bu da çocukların daha güvenli bir şekilde internette dolaşmalarına yardımcı olmaktadır.

İnternetin en çok kullanıldığı bilgisayar oyunları aracılığıyla da zararlı yazılımlar gönderilebilmektedir Bu yazılımın bilgisayara yüklenmesi ile internet üzerinden oynanan çevrimiçi oyunlar artık daha güvenli bir şekilde oynanabilmektedir. Firewall kullanımı ile internette güvenli ve rahat bir şekilde gezinmek mümkün olmaktadır.

Firewall