Kamera Sistemleri

Güvenlik insanlar için son zamanlarda oldukça önemli ve vazgeçilmez tedbirler arasında yerini almış durumdadır. Özellikle sosyal çevrelerin değişmesi ve insanların farklı ortamlarda ve tanımadıkları kişilerle yaşamlarını devam ettirmeleri sebebiyle kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak bazı tedbirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Güvenlik sistemleri adı altında pek çok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan biri ve en önemli güvenlik sistemi ise kamera sistemleridir. Kamera sistemleri görüntülü kayır sistemi olduğu için çok daha fazla tercih edilmektedir. Hırsızlık, cinayet, trafik kazası, iş kazası gibi pek çok durumda güvenlik kameraları aracılığıyla suçluların bulunması söz konusu olabilmektedir. İnsanlar evlerinde, işyerlerinde çalışanlarını ve kendilerini, mallarını güvenlik altında tutabilmek için bu kameraları taktırmaktadırlar.

Kamera sistemleri taktırılırken cihazın çözünürlüğünün iyi olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında gece görüş özelliği bulunan kameralar olursa karanlıkta da görüntü kaydı yapılacağı için daha güvenli olacaktır. Kameraların kayıt ettikleri görüntüleri kaydetmeleri ve istenilen yerde depolamaları da oldukça önemlidir. Böylece ihtiyaç duyulduğunda kolaylıklara görüntülere ulaşmak söz konusu olacaktır. Kamera sistemleri içerisinde en çok tercih edilen modeller İp kamera sistemleri ve Ahd kamera sistemleridir. İp kamera sisteminde, Network alt yapısı bulunan ve internete bağlı olarak çalışan dijital görüntü aktarım sistemi bulunmaktadır. Çok yüksek güvenlik gerektiren işyerlerinde, değerli eşya satan mağazalarda, bankalarda, devlet kurumlarında bu sistem kullanılmakta ve alınan kamera görüntüleri ilgili güvenlik birimlerine anında aktarılmaktadır. Ahd kamera sistemleri( analog kamera) ise daha az maliyeti ile daha çok evlerde, küçük işyerlerinde kullanılmaktadır. Bu kameralarda kamera üzerinden kablo ile görüntülerin aktarılması söz konusu olmaktadır.

Kamera sistemlerinde teknolojinin de gelişmesi ile oldukça büyük yenilikler yaşanmaktadır. Yeni teknik özelliklerle donatılmış kamera sistemleri hem fonksiyon olarak oldukça fazla özelliğe sahip hem de fiyat olarak oldukça uygundur. Yeni model güvenlik kameralarında 360 derece kayıt özelliği, yüz tanıma özelliği, yüksek çözünürlük ve geniş depolama alanı olmak üzere pek çok özellik bulunmaktadır. Bu kamera sistemlerinin montajı oldukça pratik bir şekilde güvenlik firmaları tarafından yapılmakta ve kamera sisteminin çalışması hakkında bilgi verilmektedir. Kişi ve mekan güvenliği açısından kamera sistemlerinin kullanımı oldukça artmış durumdadır.

Kamera Sistemleri