İnternet günlük hayatın bir parçası olarak artık herkes tarafından kullanılmaktadır. İnternetin kullanımı sırasında hızının yüksek olması yapılan işin çok daha çabuk yapılmasında etkilidir. İnternet hızı pek çok sebebe bağlı olarak değişmektedir. Bunlardan biri de internetin taşındığı kablonun taşıyıcılık özelliğidir. Bu konuda son yıllarda en hızlı internet aktarımı fiber kablo ile gerçekleştirilmektedir. Fiber bitki elyafının sıkıştırılması ile oluşan bir üründür. Kablo yapımında kullanıldığı için internet aktarmak üzere kullanılan kablo internet hızının adı olarak kullanılmaktadır. Fiber internet en hızlı erişim sağlayan internettir. Dünyanın en hızlı internet erişimine dünya üzerinde belli ülkeler sahip bulunmaktadır. Fiber internetin diğer internetten daha hızlı olmasının sebebi fiber kabloların taşıyıcılık özelliğinin çok daha fazla olmasıdır.

Dünya üzerinde fiber internet kullanan ve hızlı fiber internete sahip ülkelerdeki internet hızı 9000 Mbps’e kadar çıkmaktadır. Oldukça hızlı olan bu internet ile işlemler çok kısa bir sürede bitirilebilmektedir. Ülkemizde de kullanılan fiber internetin hızı şimdilik 1000 Mbps’e kadar çıkmaktadır. Fiber kabloların maliyetinin çok fazla olması sebebiyle şimdilik belli bölgelerde fiber kablo kullanılmaktadır. Fiber internet hızına tüm ülkenin kavuşması bu sebeple biraz uzun sürecek görünüyor.  Şimdilik İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Adana, Gaziantep ve İzmir gibi şehirlerde yaşayanlar bu hızlı bağlantıyı gerçekleştirebilmektedir.

Fiber internet kullanımında internet fiber kabloların içinden ışık hızı ile geçmektedir. Bu sebeple de oldukça hızlı ve kesintisiz internet keyfini insanlara sunmaktadır. Fiber internetin çalışma prensibine bakıldığında dört temel öğe bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

  • Verici: Işık sinyallerini üretmekte ve şifrelemektedir.
  • Fiber OPTİK: Işık sinyallerini iletmektedir.
  • Optik rejeneratör: ışık sinyallerini uzun mesafeye göndermek için arttırmada kullanılmaktadır.
  • Optik alıcı: Sinyaller alarak şifreleri çözmektedir.

Bu sistemle çalışan fiber internetin çok hızlı olmasının yanında daha pek çok avantajı da bulunmaktadır. Bunlar daha ince kablo ile çok daha fazla sinyal taşınması ve taşıma sırasında sinyal kaybının en aza indirgenmesi olarak söylenebilir. Kabloların hafif, esnek olması şimdilik maliyetli  gibi görünen bu kabloların kullanım süresini uzatacağı için uzun vadede oldukça karlı olacak bir yatırımdır. Yanıcı olmaması da bu kabloların tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Fiber