Network Destek

Network destek konusunu daha iyi anlayabilmek için biraz network kavramı üzerinde durmak gerekmektedir. Bilgi çağının teknoloji ile desteklendiği günümüzde bilgiye ulaşmak ve birçok işin hızlı bir şekilde halledilmesi konusunda internet ve bilgisayar kullanımı artmış durumdadır. Bilgisayar kullanımı özellikle çalışma hayatında çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İnternet ve bilgisayar kullanımında birden çok kişinin aynı konu üzerinde çalışması veya aynı şirkette çalışanların bilgi alışverişini kolaylaştırmak için network sistemi oluşturulmuştur. Ağ da denen bu sistemde en az iki bilgisayarın kablolu veya kablosuz olacak şekilde birbirine bağlanması ve bu iki bilgisayar üzerinden bilgi aktarımının gerçekleşmesi demektir.

Dünya üzerindeki internet aslında bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması olarak görülmektedir. Dünya üzerindeki bu networkte bir sınırlama ve yönetici bulunmamaktadır. Bilgisayarlar arasında kurulan networkte ise sınır konulabilmekte ve yönetici bir bilgisayar bulunmaktadır. Network bağlantısı bulunan bir ofiste tüm bilgisayarlar bir yazıcıyı, tek bir modemi ortak kullanabilmektedir. Yine aralarında network bağlantısı bulunan bilgisayarlar arasında belge gönderimi ve belgeleri incelemek mümkün olmaktadır. Ofis içinde network bağlantısı bulunan bilgisayarlar ortak bilgisayar gibi değerlendirilmektedir. Bu sistemin oluşturulması uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Network destek birimi oluşturularak ağ bağlantısı yapılan şirketlerde bu sistemin devam edebilmesi için network destek hizmeti verilmektedir.

Network destek birimi tarafından ağ oluşturulacak bilgisayarlar arasında bağlantı kurulmaktadır. Bu bağlantının kurulması ve ortak çalışma alanlarının belirlenmesi sonunda ağ sisteminin kesintisiz çalışması konusunda da yine bu uzman ekipten yardım alınmaktadır. Network sistemi ile çalışma yapılan ofislerde ve birimlerde işlerin çok daha hızlı ilerlemesi söz konusu olmaktadır. Belge ve bilgilerin saniyelerle paylaşıldığı düşünülürse bu oldukça hızlı bir çalışma ortamı oluşturacaktır. Network destek hizmetleri ile de bu yüksek performanslı çalışmaların kesintisiz yapılması sağlanmaktadır.

Network bağlantısının kurulması ve network destek çalışmalarının yürütülmesi konusunda ağ bilişim uzmanları görev almaktadır. Bu uzmanlar ağ sistemi kurulacak olan bilgisayarları bir yönetici bilgisayara bağlayarak bu yönetici bilgisayar aracılığıyla işlemleri yapmaktadır. Yönetici bilgisayar network sisteminde diğer bilgisayarlara giriş yapabilmektedir. Ana bilgisayarın yönetiminde ağda bulunan bilgisayarlar bir birini sistem üzerinden görebilmektedir.

Network Destek