Güvenlik amacıyla kullanılan sistemlerde kamera sistemi en yoğun olarak kullanılan güvenlik sistemidir. Kamera sistemleri uygun yerlere yerleştirildikten sonra bu kameraların aldıkları görüntüyü kaydetmek için farklı kayır cihazlarının varlığı söz konusudur. Bu kayıt cihazlarının kapasitesi ve kayıt kalitesi farklı olmaktadır. Görüntünün kaydedilmesinin yanında bu cihazlardan kaliteli ses kaydı, görüntülerin uzaktan izlenebilmesi, verilerin yedeklenmesi ve tekrar tekrar izlenebilmesi özelliklerine de sahip olması istenmektedir. Bu kayıt cihazlarından en önemli iki tanesi şunlardır:

  • Network Video Recorder – NVR(Network Video Kayıt Cihazı)
  • Digital Video Recorder – DVR(Dijital Video Kayıt Cihazı)

Network Video Recorder – NVR

Bu kayıt cihazı IP kameralarda kullanılan video kayıt cihazıdır. Dijital formatta hazırlanan bir video görüntüsünün sabit diske kaydedilmesinde kullanılmaktadır. Kameradan internet ağı ile yardımıyla ve kablolu bağlantıyla görüntüler alınıp kaydedilir. Bu kayıt cihazı ve kayıt için yapılan hazırlıklar diğer kayıt cihazına ve kamera sistemine göre daha pahalı olmasıyla birlikte kaliteli video görüntüsü elde etme adına bu kayıt cihazı kullanılmaktadır. Görüntülerin uzun süre saklanması ve tekrar tekrar izlenmesi söz konusu ise bu kayıt cihazı tercih edilmelidir. Ayrıca bu cihazdan görüntüler istenilen yere anında aktarılabilmektedir. Bu kayıt sisteminde kamera ile kayıt cihazı arasındaki mesafenin çok olması görüntü kalitesini etkilemediği için kayıt cihazı kameranın istenilen mesafesine konulabilmektedir.

Digital Video Recorder – DVR

Bu kayıt cihazı dijital formatta hazırlanmış olan video görüntüsünü sabit diske kaydetmek için kullanılmaktadır. DVR kayıt cihazı analog kameralarda oluşan görüntüleri kablo bağlantısı yolu ile alarak kaydetmektedir. Bu kayıt cihazının kurulumu ve maliyeti diğer kayıt cihazlarına oranla oldukça uyguna gelmektedir. Fakat görüntü kalitesi ve uzun süreli aynı görüntü kalitesini koruma adına sınırları daha dardır. Kayıt cihazının kayıt için kamera ile uzaklığı 300 metreden az olmalıdır ki kaydedilen görüntü kalitesi iyi olsun. Bu sebeple yerleştirilirken bu özelliği dikkate alınarak yerleştirilmektedir. Bu kayıt sistemlerinin yanında farklı pek çok kayıt sistemi de bulunmaktadır. Bulardan biri de hem analog hem de IP kameralarda kullanıma elverişli olan HVR yani hibrit video kayıt cihazıdır. 

 

NVR / DVR