IP/AHD Kamera

İnsanlar hayatlarını güven içinde sürdürmek istemektedirler. Bunu gerçekleştirmek adına pek çok çalışma yapılmaktadır. Güvenlik konusunda en çok başvurulan yöntemlerden biri de kamera sistemi ile yaşam alanlarının kontrol edilmesi ve insanların kendilerini korumak istemesidir. Ev ve iş yerlerinde kamera sisteminin kullanımı çok yaygın bir hal almıştır. Kamera sistemi ile güvenliğin sağlanması ve insanların toplu yaşadığı yerlerin kontrolünün kameralarla yapılması sebebiyle çok çeşitli görüntü kaydı sağlayan kamera sistemleri tasarlanmış durumdadır. Bu sistemlerde temel iki sistem söz konusu olmaktadır. Bu sistemler IP kamera sistemi ve AHD kamera sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu iki kamera sisteminde de temelde görüntü kaydı yapılması hedeflenmekle birlikte bu görüntülerin aktarılması konusunda farklılıklar bulunmaktadır.

AHD Kamera Sistemleri

Kamera sistemlerindeki teknoloji ve yüksek fiyat kameranın kullanım amacına göre değişmektedir. Ev ve işyerlerinde görüntü elde etmek amacıyla kullanılan kamera sistemleri genellikle AHD kamera sistemleridir. Fiyat olarak diğer kamera sistemlerine göre çok daha uygun olan bu kamera sistemlerinde kameranın kaydettiği görüntü kablo aracılığıyla izlenebilmekte ve aktarılabilmektedir. Bu sisteme analog HD kamera sistemi de denilmektedir. Bu sistemde ayrıca bir kablo tesisatı döşemeye gerek kalmaması fiyat olarak uygun olmasını sağlamaktadır.

IP Kamera Sistemi

Bu kamera sisteminde ileri teknoloji unsurları kullanılmakta olup kullanım alanı da oldukça geniştir. Son zamanlarda özellikle özel güvenlik gerektiren ortamlarda bu sistem kullanılmaktadır. IP güvenlik kameralarında ağ bağlantısı ile ve ağ üzerinden bu kameralar kurulmakta ve elde edilen görüntü yine internet üzerinden istenen merkeze aktarılabilmektedir. Bu kameralar kablolu ve kablosuz olarak kurulmaktadır. Bu kameralara internet üzerinden bilgisayar aracılığıyla ulaşılmakta ve kontrol edilebilmektedir. IP kamera sisteminde kamera görüntüleri canlı olarak izlenebilmekte ve görüntü kalitesi de oldukça yüksek çözünürlükte olmaktadır. Bu sistemde kameraların kurulduğu alanla ilgili görüntü üzerinde istatistik çıkarılmakta ve veriler oluşturulabilmektedir. Ayrıca yüz tanıma özelliği ile de bu sistem oldukça fazla kullanılan güvenlik sistemi olmaktadır. Güvenlik güçlerinin de kullandığı bu sistemin takibi için telefon veya bilgisayara bir program yüklemek ve kamera görüntülerini bu cihazlara aktarmak ve canlı izlemek söz konusu olmaktadır. 

IP/AHD Kamera