UPS / Kesintisiz Güç

Kesintisiz güç UPS İngilizce “Uninterruptible Power Supply” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu cihaz enerjinin kesilmesi durumunda büyük sıkıntılar yaşanabilecek alanlarda kullanılmak üzere hazırlanmıştır. UPS, sürekli üretim yapması gereken endüstriyel işletmelerde, alışveriş merkezlerinde, ofislerde, hastanelerde kullanılmaktadır. Bu sistemin yaygınlaşmasında enerji kesintileri sırasında yaşanabilecek riskler ve kayıplar göz önünde bulundurulmaktadır. Enerji kesintilerinin habersiz yapılması toplu alanlarda ve çalışma ortamlarında bazı problemlere sebep olmaktadır. Bu problemlerin önünde geçme adına bu sistem kurulmakta ve enerji kesintisinin yaşandığı anda devreye girmektedir.

Kesintisiz güç kaynağı enerji kesintileri sırasında kullanılmasının yanında enerji akımında yaşamam dengesizliklerin cihazlara zarar vermemesi için de kullanılmaktadır. Enerji sistemindeki kalitenin düşüklüğü, enerjinin yükselmesi veya düşmesi çalışan cihazlara zarar verebilmektedir. Bu durumda enerjiyi sabit seviyede tutacak olan kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece elektrik enerjisi ile çalışan sistemler sabit çalışmaya devam edecektir ve veri ve çalışma performanslarında kayıp olmayacaktır.

Çok kısa da sürse elektrik kesintileri, yıldırım veya başka sebeplerle yaşanan aşırı enerji yüklenmesi gibi sebeplerle donanımlarda çok önemli arızalar oluşabilmekte ve bu arızalar çok önemli durumlara sebebiyet verebilmektedir. UPS ile bütün bu durumların önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Kullanıcılar bu cihazı kullanarak yaşayabilecekleri zararın önüne geçmiş olmaktadırlar. Teknoloji destekli üretimi yapılan UPS cihazı şehir şebekesinden kaynaklanabilecek olumsuzlukları n da önüne geçmektedir.

Bazı işletmelerde jeneratör bulunmaktadır. Jeneratör yerine UPS kullanılmasının sebebi jeneratör enerji kesintisi gerçekleştiğinde devreye girmektedir fakat kesinti ile jeneratörün devreye girmesi arasında belli bir zaman dilimi söz konusu olmaktadır. Bu zaman dilimi jeneratörün devreye girmesi sırasında bazen uzayabilmektedir İşte bu devreye girme aşamasındaki sürede bazı kayıplar yaşanmaktadır. Kesintisiz güç sistemi kullanıldığında jeneratör devreye girene kadar kesintisiz güç devrede olacağı için sıkıntı yaşanmayacaktır. Kısa süreli de olsa kesinti anında UPS sistemi beslemeye devam edecektir. Bu sırada acil olan ve kaydedilmesi gereken dosyalar kaydedilecek ve böylece zarar meydana gelmeyecektir. Cihazlar kapanmayacağı için veri kaybı söz konusu olmayacaktır. Kesintisiz güç kaynağı sistemlere çok uzun süreli elektrik desteği veremezler. Kısa süreli kullanımlarda kurtarıcı durumunda görev yapmaktadır. Bütün bu durumlar UPS’un kullanımını gerekli kılmaktadır.

UPS / Kesintisiz Güç