Bulut Bilişim

Bilgisayarın ve teknolojinin insan hayatına girmesi ile pek çok işlemi bilgisayar aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır. Bilgisayar iş hayatının ve özel hayatın vazgeçilmezleri arasındaki yerini almış durumdadır. Bilgisayarların belli bir kapasitesinin olması sebebiyle ve bazen de verilerin depolandığı cihazın bozulması sebebiyle veri kaybı yaşanabilmektedir. Bu kayıp iş yerlerinde çok daha büyük önem arz etmekte ve zarara sebep olmaktadır. Bunun önüne geçilmesi amacıyla bulut teknoloji sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemde yüksek kapasitedeki verilerin depolandığı bir hizmet söz konusu olmaktadır. Bulut bilişim hizmeti şirketlerin, kurumların, kişilerin depolamak ve saklamak istedikleri yüksek kapasitedeki verilerini depolamak üzere hazırlanmış bir sanal makine sistemidir.

Bulut bilişim sisteminde depolamak üzere gönderilen verileri özel bir sistemle güvenli hale getirerek depolayan bir firma bulunmaktadır. Bu firma şirketlerin veya kişilerin verilerini koruma ve gerektiğinde erişime açmak üzere belli bir ücret karşılığında anlaşmaktadırlar. Bulut bilişim firmasının depoladığı ve güvenli hale getirdiği verilere firma istediği zaman internet aracılığıyla ulaşabilmektedir.

Bulut bilişim hizmetlerinde depolanan verilerin kapasitesi oldukça yüksektir. Bu sebeple bulut hizmeti veren firmaların bu sorumluluğu alıp verileri depolama ve güvenli bir şekilde saklayabilmesi gerekmektedir. Bu kadar fazla bilginin düzenlenmesi ve depolanması alanında uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu depolanacak verilerin saklanırken yedekleme yapılarak saklanmasında da yarar bulunmaktadır.

Bulut bilişimin şirketlerin üzerinden büyük bir yükü kaldırdığı söylenebilmektedir. Şirketler bulut bilişim sayesinde dosyalama ve dosyaları saklama konusundaki yükten kurtulmuş olmaktadır. Bütün bu dosyalarda bulunması gereken bilgiler bulut veri depolama sisteminde saklanmakta ve gerekli görüldüğünde buradan alınıp incelenebilmektedir. Şirketler belli ücret karşılığında bu yükten kurtulmaktadırlar. Bulut bilişimde verilerin depolanması, yedeklenmesi için uygun alt yapının hazırlanması verilerin korunması adına oldukça önemlidir. Çok önemli belgelerin teslim edildiği bulut bilişim şirketleri bu belgelerin korunması için gerekli alt yapıyı sağlıklı bir şekilde hazırladıktan sonra bu veri girişleri yapılarak verilerin güvenliği sağlamaktadır. Olumsuz herhangi bir durumda verilerin tamamen kaybolmaması adına da yedeklemenin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. İlgili şirketler için e önemli hususlardan biri de gerekli olduğunda istenilen belgeye anında ulaşabilmektir.  

Bulut Bilişim