Bilgisayar Parçaları

Bilgisayar çağımızın en büyük buluşlarından biri olarak insanlığın hizmetine sunulmuştur. Bilgisayarın icadı ile insanlık pek çok alanda atılım yapmış ve yeniliklerin temel kaynağı bilgisayar olmuştur. Teknolojinin baş döndürücü ilerleyişinden en büyük payı bilgisayar tasarımları almaktadır. Bilgisayarlarda teknik yönden çok fazla yenilik yapılmasının yanında temel parçalar genellikle aynıdır. Bilgisayarın temel parçaları şu parçalardır:

  • Anakart (Mainboard)
  • RAM (Memory, Bellek)
  • Bilgisayar Kasası
  • Güç kaynağı
  • İşlemci (Processor)
  • Sabit sürücü (Disk, Hard disk)
  • Disket sürücü
  • CD sürücü (CD-ROM)
  • DVD sürücü (DVD-ROM)
  • Ekran kartı (Graphics Card)

Bilgisayarın temel parçalarından bazıları son yıllarda artık işlevini kaybetmiş durumdadır.  Disket sürücü, CD sürücü ve DVD sürücü yerine küçük bellek kartları kullanılmaya başladığı için ve geniş alanı depolama aygıtları kullanıldığı için bu parçalar artık yeni bilgisayarlarda çok fazla bulunmamaktadır.

Bilgisayarın temel parçası anakarttır. Anakart bilgisayarın diğer tüm parçalarının bağlandığı ve monte edildiği elektronik malzemedir. Anakartta bilgisayarın BIOS sistemi bulunmaktadır. RAM bilgisayardaki bilgilerin depolandığı alandır. Bu alana bilgiler geçici olarak depolanmaktadır. Bilgisayarda işlem yaparken o esnada bilgiler Ram’a depolanır ve sonra silinir. Bilgisayar kasası, bilgisayarın fiziki olarak korunmasını ve parçaların bir arada durmasını sağlayan bölümdür. Parçalar bu iskeletin içine yerleştirilir ve bir çok parça için bu kısım askı görevini yerine getirir.

Güç kaynağı, bilgisayarın elektriğini ayarlayan ve elektriğin gerilim durumunu kontrol eden parçadır. İşlemci, bilgisayarın beyni olarak değerlendirilebilmektedir. Bütün işlemler bilgisayarın bu kısmı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Sabit sürücü, bilgisayardaki tüm verilerin bilgisayar açıkken ve kapalıyken depolandığı ve korunduğu hafızasıdır. Ekran kartı ise bilgisayarın içinde bulunan verilerin ve ses-görüntü öğelerinin monitör aracılığıyla dışa yansımasını sağlayan parçadır. Ekran kartının kalitesi görüntünün bize daha güzel ulaşmasını sağlamaktadır.

Bilgisayar tasarımları her geçen gün fiziki olarak küçülmektedir. Bu durum bilgisayar parçalarının da şekil olarak değişmesine ve küçülmesine sebep olmaktadır. Hatta teknolojinin ilerlemesi ve internetin de devreye girmesi ile bazı bilgisayar parçaları da devreden çıkarılmaktadır. Bir zamanlar tonlarla ifade edilen bilgisayarların ağırlığı şimdilerde gramlarla ifade edilecek hale gelmiş durumdadır.

Bilgisayar Parçaları